Svatební květy a květiny

Květiny bývají součástí každé svatby. Nevěsta je mívá v ruce nebo si je dává do vlasů. Někdy i další svatebčané. Občas zdobí i sako ženicha či oděv ostatních hostů. A za zmínku stojí rozhodně květinová výzdoba na místě obřadů, oslav či svatební tabule. No prostě tento článek patří nejen k současnému rozkvetlému ročnímu období, ale zákonitě ke každé svatbě. A proto jsme ho pro vás připravili.

Svatební květiny ve Ville Hrdlička

 

Květiny pro nevěstu

Nevěsta si často volí květinu takovou, kterou má prostě ráda. Ne zřídka se stává, že je těmi samými květy ozdobeno i sako ženicha či dokonce i svědka (tzv. korsáž)  či rovnou celá svatba. Tak nějak pocitově je jasné, že kytice nevěsty by měla být na celé svatbě tou nejvýraznější a nejkrásnější. Zdobí hlavní aktérku celé události. Některé nevěsty zvolí i květiny ve vlasech, třeba v podobě květů zastrkaných v účesu či v podobě květinové čelenky nebo věnečku.

Na jaké druhy kytic padá volba? Většinou jde o tradiční kulatý tvar, tzv. biedermaier. Avšak k vidění jsou i květiny převislé nebo jinak výrazně uvázané. Ty jsou volené spíše k jednodušším šatům. Některé nevěsty dají zmenšeninu nebo obměnu své kytice do ruky i mamince, případně svědkyni nebo družičkám. Na některých svatbách jsou květinami obdařeny i další důležité ženy, konkrétně babičky. Existují i svatby, kde mají květy ve vlasech nejen nevěsty, ale i svědkyně a družičky.

Květinami můžete sladit nejen nevěstu s ženichem a významnými ženami, ale rovnou všechny svatebčany. Stačí jim dát při příchodu na svatbu vývazek na oblečení doplněný o květinu.

 

Květiny ve svatební výzdobě

Květiny neodmyslitelně patří i na svatební stůl. Jejich umístění se fantazii meze nekladou. Mohou být ve vázách, ale i volně položené na stole či naaranžované ve svatebním prostírání. Někdo dokonce ležérně pohazuje okvětní lístky na ubrus. Jsou nevěsty, které ladí svatbu do posledního detailu a květinovou výzdobu zakomponují i na svatební židle, svatební slavobránu nebo dokonce svatební dort. Někdo květinami zdobí i svůj dům, svatební auta a oznamovací tabule. Výjimkou nejsou ani svatební oznámení.

 

Květiny dle symboliky

Vyzpovídali jsme paní Zdeňku Novákovou, floristku a zahradnici, která tvoří mimo jiné i svatební kytice a výzdobu pro nevěsty. Svěřila se nám, že jí každý rok projdou rukama květinové výrobky pro minimálně 50 svateb. „Symbolika při výběru květin spíše ustupuje do pozadí. Nejvíce jsou žádané květy, které voní. A také květy, které vyjadřují typ nevěsty a její náladu, povahu a celkový vzhled.“ S paní Zdeňkou spolupracujeme i my ve Ville Hrdlička. Nejenom, že je velmi kreativní a milá, ale má dar. A to takový, že umí odhadnout člověka a vytvořit na základě mála indicií něco, co ho naprosto vystihuje. A s čím je navíc nadmíru spokojený.

Svatební květiny Villa Hrdlička
Fota: Ukázky svatebních květin od paní Zdeňky

Ač dle paní Zdeňky symbolika ve výběru květin už nehraje prim, někdo přece jen volí květinu blízkou svému srdci či dokonce květy důležité pro pár. Dávají si je k výročí, narozeninám nebo pěstují na společném balkoně či zahrádce.

 

Květiny dle místa svatby

To, kde se svatba koná, je pro výběr květin důležité. Třeba pro svatbu venku v přírodě se hodí odlehčenější květy než třeba na radnici či do zámku. Je to také tím, že při svatbách venku slouží jako dekorace i okolní rostlinstvo a zeleně pak bývá všude kolem poměrně dost.

Foto: Svatební výzdoba v exteriéru Villy Hrdlička

 

Květiny dle barev

Někdo se při výběru květin řídí tím, v jakých barvách svatba je. Někdo přihlíží i k barvě šatů. Čím jednodušší šaty, tím výraznější květina. Nebo se volí tón v tónu.

 

Květiny dle ročního období

Většinu květin dnes seženete v průběhu celého roku. Avšak není výjimkou, že zvolené období svatby souvisí i s výběrem aktuálně kvetoucích rostlin. Souvisí s tím i cena za květiny. Ty sezónní jsou samozřejmě levnější.

 

Tip Villy Hrdlička


NÁŠ TIP

Chcete-li znát konkrétní tipy, a nejen ty květinové, pro jednotlivá roční období, přečtěte si naše články v magazínu.
O jaře jsme psali v článku Bereme se na jaře. O létě byl článek Letní svatební slib. Článek Svatba plná barevného listí pojednávala o podzimu. A o zimě zas článek Zimní svatební pohádka.

 

Nejoblíbenější svatební květiny?

Paní Zdeňka nám prozradila: „Vždy akceptuji představu nevěsty. Dolaďujeme ji pak společně, aby květinová výzdoba podpořila nevěstiny přednosti a její krásu a také důležitost celého dne.“ Floristky často sledují trendy a řídí se jimi, paní Zdeňka není výjimkou. Avšak jsou jisté květinové stálice, které stojí za zmínku…

Třeba taková růže, královna květin, je symbolem lásky. Nevěsty ji často volí, konkrétně v bílé barvě. K vidění jsou ale i růže ve slonovinové barvě nebo rudé, tmavě růžové, žluté či oranžové. Růže je velmi univerzální a na své si díky této ní přijdou jak romantické duše tak ženy toužící po něčem výraznějším.

Další oblíbenou svatební květinou jsou lilie symbolizující cnost nebo také plodnost. Nevěsty opět volí jejich různé barvy od bílé přes červenou, oranžovou a žlutou až po růžovou.

Pivoňky svým tvarem připomínají růže a jsou také velmi oblíbené. Symbolizují krásu a přináší štěstí. Orchideje zase půvab. Nevěsty nic nezkazí ani jarními tulipány symbolizující věrnost. Takové frézie jsou zase symbolem nevinnosti a krásně vyniknou v květinových vazbách. Kala připomíná svým tvarem nevěstu ve svatebních šatech. Sluníčkové květy gerber jsou též velmi populární, protože jsou symbolem štěstí. Hojnost přináší chryzantémy, které vyniknou v každé kytici. Křehká kopretina zase dodá svatbě nevinnost a vypadá nádherně s lučním kvítím.

Za zmínku rozhodně stojí i takové fialky odkazující na pokoru, karafiáty volající po pravé lásce, konvalinky podporující sebevědomí, pozitivní narcisy či chrpy, vlčí máky nebo slunečnice hodící se třeba pro venkovní veselku.

 

Ať zvolíte jakoukoliv květinu či kombinaci květin, nic s ní rozhodně nezkazíte. Květy všeobecně symbolizují růst, který je v partnerství velmi důležitý. Zejména v takovém, které přešlo do manželství a společného života.

 

Tip Villy Hrdlička


NÁŠ TIP 

Zde jsou kontakty na květinářku Zdeňku Novákovou. Rozhodně je skvělou volbu jak pro ty, kteří mají jasnou představu, tak i pro ty, kteří naprosto tápou a potřebují poradit. Umí si i skvěle poradit na základě zadaného cenového rozpočtu.
Zdeňka Nováková, mob: 728 276 818, adresa květinářství: U Vodního hradu 1394, Česká Lípa