Zasedací pořádek aneb jak usadit hosty na svatbě

Jako dvojnásobná nevěsta vím, jak zapeklité může být umísťování hostů na svatbě tak, aby byli všichni spokojení. Svatební zasedací pořádek má však jednoduchá pravidla. Sepsala jsem je a k nim přidala pár užitečných tipů. Určitě se teď už v zasedacím pořádku neztratíte a svatbu si spolu s vašimi hosty dokonale užijete!

zasedací pořádek ve Ville Hrdlička
Fotografie ze svatby Řezáčových ve Ville Hrdlička


Co říká na zasedací pořádek svatební etiketa…


Víte, že existuje několik pravidel, která vám usazování hostů usnadní? Dala jsem je pro vás dohromady…

Tak třeba v čele stolu sedí nevěsta s ženichem. Nevěsta sedí po pravé ženichově ruce a oba by měli mít výhled na vchod do místnosti. Opravdu jednoduché, že? Tak dál…

Vedle novomanželů mají sedět rodiče. Rodiče nevěsty vedle ženicha a rodiče ženicha vedle nevěsty. Vedle ženicha má sedět matka nevěsty, vedle ní nevěstin otec. A vedle nevěsty sedí otec ženicha, vedle něj ženichova matka. Také jasná věc.

Dalšími důležitými osobami na svatbě jsou svědci, ti by měli být usazeni hned vedle rodičů. No a co potom?

Ostatní místa se obsazují podle významnosti a také věku členů rodiny. Mladší se většinou usazují pospolu a dále. No a tak se často stává, že hned vedle svědků sedí prarodiče. 

 

Hrajte si se zasedacím pořádkem


Na mé druhé svatbě jsem to měla jednoduché, protože jsem u stolu usazovala jenom svědky s partnery. Avšak na mojí první svatbě jsem měla co dělat, jelikož jsem svatebními hosty obsazovala skoro celou restauraci… A proto moje rada zní – je potřeba bavit se v každé situaci. I při plnění zdánlivě nudného úkolu, jakým je tvorba zasedacího pořádku. Protože není důvod, proč si i to neužít, souhlasíte? Vždyť to patří ke svatbě. Vaší svatbě. Na kterou se těšíte a hodláte si ji pořádně užít se vším všudy, no ne?

K tématu zasedacího pořádku jsem dostala postřehy od Báry Řezáčové, nevěsty z vily, která mimo jiné i koordinuje svatby. Zasedací pořádek by se podle ní neměl dělit na stranu ženicha a stranu nevěsty. Doporučuje všechny účastníky hodování mezi sebou pěkně prostřídat. Je fajn střídání použít i při usazování mužů a žen. Pamatujte ale na to, že partnerka by měla být vždy po pravici svého muže. Pokud se spolu hosté neznají, doporučuji usadit je podle společných zájmů či podobného věku. Jde přece o to, aby se hosté na svatbě bavili…


A jak je to s usazováním těch, kteří přišli na svatbu bez partnera? Ti se často usazují pospolu, protože Amor nikdy nespí… Tak proč to také nezkusit?

 

Co dělat, když se někdo zrovna nemusí?


Někdo to zná, někdo ne. Ne vždycky jsou vztahy v rodině ideální… A proto je občas třeba řešit kompromisy. Kdo by také chtěl mít na svatbě neshody… 

Pokud se někdo zrovna nemá v lásce, doporučuji myslet na to, aby byl doslova rozesazen na různá místa. 

Poradíme vám i, jak usadit rozvedené rodiče. Podle etikety by měli sedět u novomanželů bok po boku. Pokud se ale rozvedený pár nemusí nebo má někdo už nového partnera, je možné najít jim místo na opačné straně stolu. Tedy jeden bude po levici novomanželů a ten druhý po pravici. Takto mohou sedět i se svými novými partnery. Také se dá s rodiči individuálně domluvit, že nebudou sedět u novomanželů, ale někde jinde, kde jim prostě bude dobře. Není nad upřímnou komunikaci, co říkáte? To mi připomíná svatbu kamarádky Terezy, kde byla rozvedená osamělá maminka usazená tak šikovně, že si díky tomu našla svou novou druhou polovičku. Prostě o ní bylo bezvadně postaráno!

 

svatba ve Ville Hrdlička
Fotografie z červencové svatby ve Ville Hrdlička

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Eva Wolf Pechová copywriter

Můj tip

Myslete na usazení dětí! Bára doporučuje označit jmenovky tak, aby se obsluha orientovala při rozlévání přípitku a servírování. Děti je podle mě fajn posadit tam, kde jde umístit dětskou židličku nebo kočárek. Jasná věc je, že by měly sedět ideálně u svých rodičů, aby se o ně mohli postarat. No a když se vám nechce děti na svatbě vůbec řešit, požádejte hosty, ať přijdou bez svých ratolestí. I tak se to dá udělat…

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..


Nezapomeňte hosty ke stolu pozvat


Už se vám stalo, že jste dostali svatební oznámení a z obálky vypadla malá kartička ve stejném stylu s pozváním ke svatební tabuli? To je totiž moc pěkné řešení, jak dát vědět, že daný host smí s novomanželi i poobědvat. A rozhodně se hodí zvát hosty rovnou i s jejich partnerem, pokud nějakého mají.

 

Jak má vypadat svatební tabule?


Odpověď na tuhle otázku hodně
závisí na dispozicích místa, kde se hostina koná. Ve vile se nejvíce osvědčilo usazení ve tvaru písmene “U” s novomanželi i rodiči v čele. Oblibu si získaly i samostatné stoly, kdy jsou do popředí umístěni novomanželé s rodiči, jak mi svěřila Kateřina Skočdopole, manažerka Villy Hrdlička. Hosté se pak mohou v pozdějších hodinách promíchat u stolů a bavit mezi sebou.

Hudba bývá ve vile umístěna v odlehlém hudebním salonku, kde se tančí pod speciálním osvětlením. Tančící hosté tak neruší ty, kteří si chtějí v klidu povídat u stolů. V oddělených saloncích bývá i fotokoutek či raut, což je velmi šikovné.

svatební tabule zasedací pořádek


Myslete na jmenovky


Jmenovky na stole jsou skvělá věc, jak se postarat o bezproblémové usazení všech hostů a mít v tom pořádek. Mnoho lidí si odnáší jmenovky domů ze svatby jako suvenýr na památku, proto se kreativitě meze nekladou. Vzpomínám třeba na svatbu, kde byla jména vyrytá na indickém slonovi pro štěstí. Novomanželé spolu totiž nějakou dobu v Indii pobývali, a tak to pro ně byla srdeční záležitost. A byla v ní navíc i symbolika! Taková jmenovka má u mě doma stále své místo…

Na některých velkých svatbách zhotovují i tablo se zasedacím pořádkem, které umísťují před samotnou hostinu a hosté se tak mohou podívat, kam se usadí. V případě použití tabla se jednotlivé stoly číslují. 

Bára prozradila, že se na svatbách často přihodí jmenovkový trapas. Nevěsta prý při výrobě jmenovek zapomene, že má na hostině například víc Katek, a rázem v tom vznikne zmatek. V takovém případě by pomohlo připsat za Katky i počáteční písmeno příjmení. Podle Báry se prý občas stane, že se někdo pozve na svatbu sám, a pak tam pro něj není místo… No řekněte sami, co s tím?

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Do vašeho zápisníčku:

  • ženich s nevěstou sedí v čele
  • vedle nevěsty patří rodiče ženicha
  • vedle ženicha patří rodiče nevěsty
  • svědci sedávají vedle rodičů
  • singles se usazují pospolu
  • rozvedení rodiče se rozesazují
  • ke svatební tabuli se posílají pozvánky
  • jmenovky a tablo se zasedacím pořádkem jsou užitečná věc
  • tvorba zasedacího pořádku je zábava

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

Jestli jsem vám pomohla a přinesla krapet inspirace, tak mě to moc těší. Brzy pro vás sepíšu další rady včetně zákulisních informací ze svatebních veselí.
Sledujte náš
Magazín, ať vám nic neuteče.

Eva Wolf Pechová copywriter svatební průvodce Villy Hrdlička

Vaše Eva Wolf Pechová
Svatební průvodce Villy Hrdlička