Výběr svatebních svědků a jejich čestné úkoly

Po tom, co jsme sepsali návody na volbu svatebního místa i termínu, přicházíme s radami ohledně svědků. Svědci totiž nejsou jen lidé, kteří vaše manželství stvrdí svými podpisy. Mají na starosti spoustu dalších důležitých úkolů. I proto byste jejich výběr neměli zanedbat. 

Koho vybrat za svědka?

Nevěsta i ženich většinou vybírají z okruhu nejbližších lidí. Jít za svědka je čest, ale také velký projev důvěry. Buď se jedná o někoho z přátel či přímo z rodiny. Často bývá svědkem nejlepší kamarád nebo kamarádka, případně bratr či sestra. Při výběru někdy hraje roli nepsané pravidlo oplátky svatebního svědčení. Pokud jste někomu byli na svatbě za svědka, sluší se nabídnout mu svědčení na té vaší.

Nezapomínejte na to, že by měl mít svědek pěkný vztah s vaším partnerem a vzájemnou lásku vám přát. Je důležité, aby svou přítomností dodal vašemu významného dni tu správnou energii. Pokud potřebujete někoho, kdo zorganizuje vaši rozlučku se svobodou a pomůže s přípravami, měli byste vybírat rozeného organizátora.

Pokud se nemůžete rozhodnout a v užším kole výběru máte víc adeptů, losujte. Napište jména na papírky a zamíchejte je ve sklenici. Pak z ní vytáhněte vítězný papírek. Anebo zužujte výběr s přemítáním o pěkných chvílích, které jste společně prožili. Nebo naopak těch nepěkných. Jisté je, že volba musí padnout pouze na jednu vítěznou osobu.

Bořit mýty je dovoleno

Bývá běžné, že ženě svědčí žena a muži muž. Avšak není to povinností. Svědek ženicha může být žena, stejně jako muž může být svědek nevěstin. Svědčit mohou i vlastní rodiče, děti anebo naopak úplně cizí lidé.

Co když svědka nemáte?

Ještě jste svědka nevybrali? Nevadí. Pokud se neženíte právě dnes, určitě vám nějaký vhodný člověk zkříží cestu. Třeba se sám nabídne s výpomocí při svatebních přípravách. A pokud se přece jen žádný vhodný svědek neobjeví, nezoufejte. V případě, že byste ve svatební den nedorazili na obřad se svědky, zajistí vám dva svědky splňující zákonné požadavky úřad oddávajícího.

Co když máte svědků víc?

Pokud máte opravdových přátel více nebo se nemůžete rozhodnout mezi kamarádem či sourozencem, již jsme vám poradili losovací metodu. Pokud je vám přece jen líto, že nevylosovaní blízcí lidé zůstanou na vaší svatbě bez čestné úlohy, máme pro vás řešení. Udělejte z nich družičky a mládence. Svatební družičky a mládenci pomáhají snoubencům se svatebními přípravami. Svým oblečením se odlišují od ostatních svatebních hostů. Většinou na sobě mívají něco podobného, co svědek či přímo snoubenci. A při obřadu stojí se snoubenci po stranách oltáře.

Svědci na svatbu

Svědci a jejich úkoly

Když už jste své svědky vybrali, je třeba přidělit jim jejich čestné úkoly. Svědci jsou totiž takoví svatební andělí. Zpravidla se starají už o rozlučku se svobodou. Doporučujeme neorganizovat ji těsně před svatbou, aby tak nebyla ohrožena pohoda svatebního dne.

Dost často se svědci starají o organizaci během svatby. Třeba o příjezdy a odjezdy hostů, řazení rodiny na místě obřadu nebo zasedací pořádek na hostině. Je tedy zapotřebí vědět, kdo je kdo, a také znát harmonogram celého dne.

Bývá zvykem, že svědci mívají proslov před svatební hostinou. Čeká se, že takový proslov bude zábavný a lehce poodhalí veselé okamžiky ze života snoubenců. Svědci také mívají za úkol číst blahopřání a organizovat hry pro novomanžele, případně nevěstin únos.

Někteří svědci jsou natolik oddaní, že odchází ze svatby poslední a skoro střízliví. Berou si totiž na starost placení všeho, co nebylo předem zaplacené novomanželi. Nečeká se, že to budou platit z vlastní kapsy, ale pouze jménem novomanželů.

Nevěstin anděl

Svědek nevěsty bývá většinou i pomocnou rukou během výběru svatebních šatů, doplňků či účesu. Pomáhá nevěstě v průběhu příprav při líčení, s oblékáním i s dobrou náladou. Nosívá s sebou v kabelce líčení, sponky, hřeben, tužidlo na vlasy, kapesníček či třeba šití pro případ potřeby. Šaty nevěstina anděla by měly ladit s nevěstou či stylem svatby. Rozhodně by neměly být bílé a příliš výrazné, aby na sebe nestrhávaly pozornost.

Ženichův anděl

Svědek ženicha mívá na starosti prstýnky a občanky nevěsty, ženicha i obou svědků. V případě potřeby první pomoci je dobré, když má u sebe placatku. Ať už se jedná o výpomoc s nervozitou ženichovi či jeho rodičům. Je třeba ale myslet na to, aby byli všichni v přítomném a pohodovém stavu. Alespoň do volné zábavy. O tu se svědek ženicha většinou stará také, proto to nebývá žádný stydlín.

Přejeme vám šťastný výběr. A ať si to se svědky vzájemně co nejvíc užijete.

Tipy pro vás

Známe už termíny svateb pro rok 2020, podívejte se. Pokud svatbu právě plánujete, určitě za to stojí náš článek Jak si poradit s úřady před svatbou.  V případě volby správného data se podívejte do našeho magazínu na článek Na kdy stanovit termín svatby. A v případě volby toho správného místa zas na článek Jak vybrat místo pro svatbu. V našem magazínu pro vás máme neustále spoustu svatební inspirace.