Svatební doplňky nejen pro nevěsty

Letošní trendy ve svatebních šatech už znáte, v magazínu jsme se jim věnovali. I svatebnímu líčení a květinám. Jak je ale známo, celkový vzhled vždycky utváří doplňky. A proto jsme si nenechali ujít článek o této parádě. Na pomoc jsme si tentokrát přizvali Anetu Csikósovou, svatební koordinátorku, která má velké zkušenosti nejen se svatebními doplňky. 

 

Čím se nevěsty zdobí

Většinou to bývá tak, že si nevěsta vybere šaty svých snů, a teprve potom přemýšlí, čím je doplní. Co si nevěsty jako doplňky pořizují? Nechávají si poradit? Zeptali jsme se svatební koordinátorky Anety Csikósové, která má s pomocí nevěstám nemalé zkušenosti: „S doplňky to nechávám vždy na nevěstách. Některé na šperky nejsou vůbec zvyklé. Jiné řeší nejen náušnice, ale i svatební korunky. Já jsem nedávno narazila na velmi něžné květinové šperky Mirky Halíkové MAIRY, přijdou mi opravdu krásné,“ odpovídá Aneta. „Jinak si nevěsty kupují podvazky. Mně se osvědčily ty od Ponerů. Jsou nádherné. A pokud někdo plánuje boho svatbu” nebo má rád pohodlnou barefootovou obuv, tak za mě vede rozhodně Falibu,“ doplňuje svatební rádkyně a pomocnice v jednom.

Svatební doplňky - magazín Villy Hrdlička
Foto ze svatby, kterou koordinovala Aneta (z jejího archivu)

 

Nevěstiny šperky

Pro volbu šperků pro vás máme pár rad. Materiál šperků by se měl odvíjet od barvy šatů. Některé kovy totiž vypadají dobře s určitou barvou oděvu. Takové zlaté šperky se hodí k šatům ze slonoviny. Stříbro nebo platina je zase skvělou volbou k bílým šatům

Nezapomeňte také na to, že příliš mnoho šperků by mohlo odvádět pozornost od krásných šatů, které jste si vybrala. Pokud jste si pro sebe zvolila šaty s hlubokým či zdobeným výstřihem, můžete zcela vynechat náhrdelník a spíše se věnovat výběru náušnic, které tento zajímavý prvek šatů podtrhnou. Naopak náhrdelník se hodí k jednoduchým šatům, třeba k těm na ramínka. 

Náušnice se často ladí přímo s náhrdelníkem. Oblíbenou volbou nevěst bývají pecky ve stejném designu jako zbytek šperků. Je třeba také myslet na to, že velké náušnice mohou být těžké pro celodenní nošení. 

Nebojte se použít výraznější barvy. Takový krásný kámen dokáže skvěle doplnit vaše svatební šaty. A pokud ho vyberete v modré barvě, perfektně tím splníte jeden z bodů níže.

Svatební doplňky
Jeden z dodavatelů koordinátorky Anety

 

5 nezbytností pro nevěstu

Určitě víte o tradici, že každá nevěsta má mít na svatbě pět věcí:

1) něco starého 

2) něco nového

3) něco půjčeného

4) něco darovaného

5) něco modrého

Mnoho nevěst tuto tradici řeší právě zvolenými doplňky. Stará věc symbolizuje, že nevěsta nechává svůj dosavadní život za sebou a vstupuje do nového. Něco starého bývá například darovaný rodinný šperk, což může symbolizovat i zachování rodinné tradice, ve které bude nevěsta pokračovat. Nová věc symbolizuje nový začátek, často to bývá třeba nový šperk do vlasů, který si nevěsta k šatům sama vybere. Něco půjčeného mohou být i půjčené svatební šaty. Často to ale bývá třeba sponka či kapesníček od blízké osoby. Podle tradic by ta osoba měla být šťastně vdaná, aby se štěstí přeneslo i na nevěstu. Něco darovaného řešívají velmi často svědkyně v podobě zakoupené věci, na které se s nevěstou předem domluví. A něco modrého? To bývá podvazek schovaný pod šaty. Modrá barva symbolizuje věrnost, čistotu a nevinnost. 

Určitě vás zajímá, proč se tato tradice dodržuje. Údajně má zaručit krásný manželský život. Můžete se setkat i s obdobou této tradice, kde se vynechává darovaná věc a místo ní je na seznamu stříbrná mince. Do levé boty si nevěsta vloží stříbrnou minci, což jí má přinést bohatství a blahobyt.

 

Svatební závoj nebo doplňky do vlasů?  

Některé nevěsty k šatům volí klasický závoj. Vybírat mohou z různých délek a materiálů. Někdo místo závoje zvolí klobouček či třeba takovou čelenku. Dost často se do účesů nevěst dávají květinové ozdoby. Počínaje právě květinovými čelenkami či věnci až po jednotlivé květy připevněné ve vlasech. Takové květy bývají laděny s květinou nevěsty a celkovým rázem svatby. Ozdoby se prostě odvíjí od nevěstina výběru šatů a celkového vzhledu. A také od stylu svatby. 

Svatební doplňky - magazín Villy Hrdlička
Foto ze svatby, kterou koordinovala Aneta (z jejího archivu)


Jít svou cestou

Boty jsou také svatebním doplňkem. Jejich styl se kombinuje se šaty. Co je ale nejdůležitější – aby v nich nevěsta vydržela celý den a svatbu si v nich užila. Měly by být tedy stabilní během chůze, pohodlné a podpatek by měl být přiměřeně vysoký. Doporučujeme svatební boty dopředu pořádně vyzkoušet a také prochodit (ideální je pro to domácí pravidelný trénink místo pantoflí), aby nevěsta nemusela řešit otoky či puchýře na nohou místo veselého svatebního tance.

Nezapomeňte, že lodičky vyžadují punčochy. Naopak otevřené či polootevřené boty se nosí bez punčoch. A pokud neodoláte a zatoužíte opravdu po vysokých podpatcích, doporučujeme myslet na variantu druhých bot na přezutí pro každý případ.

Svatební doplňky - magazín Villy Hrdlička
Foto z archivu koordinátorky Anety: netradiční svatba

Tip Villy Hrdlička


Náš tip na svatební doplňky

V poslední době je populární ladit svatební boty s ostatními doplňky či kyticí. Svatbě to dodává šmrnc. Ladí se i s doplňky ženicha či s celkovou barvou svatby. Zažili jsme už svatbu červenou, ale také modrou, zelenou, žlutou nebo fialovou.

 Svatební doplňky pro ženichy

Známá věc je, že nevěsty nosívají šperky a ozdoby ve vlasech. Víte ale, čím se zdobí jejich partneři? „V poslední době jsou v kurzu dřevění motýlci a kšandy. Já vždy a všude doporučuji ty ze_dreva. Jinak mi přijdou skvělé manžetové knoflíčky. Jednoduché nebo takové, které mají něco vyjadřovat,“ vysvětluje Aneta. Je to tak. Kromě klasických kravat se v posledních letech dostaly do popředí motýlci a k nim i často nakombinované kšandy. Někdo svůj výběr podtrhne zajímavým kloboukem, v létě slamákem. A celý volnější outfit doladí teniskami. 


Tip Villy Hrdlička

Náš tip na svatební doplňky

Svatebními doplňky jsou vlastně i snubní prstýnky, které mají novomanželé po obřadu až do konce svatebního dne na sobě (a nejen do konce svatebního dne!). Jejich volba je otázkou vkusu. A platí zde víc než jinde, že by měly odpovídat vám a vaší osobnosti. Klasika jsou prstýnky z bílého zlata. Aneta potvrzuje, že už viděla i prstýnky dřevěné nebo dokonce vytetované. V těch klasičtějších variantách bývají často kamínky či rytiny se jmény zamilovaných a datem jejich svatby.


 

Svatební doplňky do každého počasí

Mnoho doplňků se na svatbách volí s ohledem k ročnímu období, ve kterém se svatba koná. „Teď v létě jsou často svatby naboso, kdy všichni svatebčané odloží obuv a jsou na louce bosí. Na jarní a podzimní svatby se jako doplněk volí džínové bundy. Názory na ně se ale různí. Buď je milujete nebo nenávidíte,“ doplňuje Aneta Csikósová.

V chladnějším počasí si nevěsty k šatům přidávají bolerko nebo kabátek. Během zimních svateb dokonce i šálu či rukavice. Někdo neslunečné počasí využije pro svatební originalitu a pořídí například stejné deštníky či gumáky pro všechny svatebčany. Fotky z takové svatby pak bývají více než zajímavé. Šála se hodí i pro případ svatby v kostele, pokud kvůli tomu nevěsta nechce přizpůsobit své šaty a mít je s rukávy. 

 

Zůstaňte sami sebou

Tak jako to platí za každé životní situace, platí to i ve svatební den. Není nad to být sám sebou. Pak se budete cítit jistí a spokojení. Takže pokud nejsou šperky vaší doménou ani v běžném životě, není třeba se jimi ověsit od hlavy až k patě zrovna ve svatební den. Zůstaňte si věrní a uvidíte, že svatební den prožijete šťastně a vesele. A to vám také ze srdce přejeme!

 


Medailonek

Aneta Csikósová - svatební doplňky


Náš host a rádce

Aneta Csikósová

Svatební koordinátorka a zakladatelka webu Svatební grep, která působí po celé republice

 

 

Svatby miluje už od dětství, kdy stavěla svatební salóny z Lega a navrhovala svatební šaty. V roce 2002 navštívila v Kanadě svůj první svatební veletrh a tím to všechno začalo…

Na své práci zbožňuje atmosféru. Lidé se během svatebního dne smějí i pláčou. Jsou uvolnění i napjatí. Otevírají se ve všech směrech. Je to kouzelné. 

Na vlastní svatbě ji zdobilo těhotenské břicho. I když si přísahala, že se těhotná nikdy vdávat nebude. Ze šperků měla pouze náušnice a od kamarádek dostala modrý podvazek.


Odkazy na Anetiny doporučené svatební doplňky

Květinové šperky Mirky Halíkové MAIRY:

https://www.mairi.eu/

 

Podvazky od Ponerů:

https://eshop.ponerofficial.com/

 

Barefootová obuv Falibu:

https://www.falibu.cz/

 

Dřevění motýlci:

https://www.instagram.com/ze_dreva/?hl=cs