Má práce je mým splněným snem, svěřuje se vizážistka Alexandra Frycová

Tentokrát jsme vyzpovídali vizážistku Alexandru Frycovou (Baškovou). Je zároveň i hairstylistkou a stylistkou. Líčila dámy na naší prvorepublikové akci ve vile. Oslovují ji nevěsty, které chtějí mít jistotu, že budou mít líčení a účes naprosto perfektní. Skvělá pověst totiž paní Sašu předchází. A výsledky její práce? I my ve vile můžeme potvrdit, že dokonalé! 

        

Sašo, jste velmi všestranná žena. Prozradíte našim čtenářům, čím vším se zabýváte?

Mým hlavním pracovním zaměřením je vizážistika. Líčím lidi na výjimečné události jako jsou svatby, plesy, vizáže před fotografováním nebo třeba rozlučky se svobodou. Dělám kurzy osobního líčení a poradenství v oblasti líčení. Věnuji se i vlasovému stylingu. A protože s vizáží úzce souvisí i péče o pleť před líčením, věnuji se i profesionální úpravě obočí.

Vizážistka Alexandra Frycová - Villa Hrdlička
Foto: archiv Alexandry Frycové


Používáte nějakou konkrétní značku kosmetiky?

Pracuji s profesionálními produkty pro make-up artistky. Nejsem pod záštitou jedné značky, v mém make-up kitu je mnoho produktů odlišných výrobců. Například MUD – profesionální kosmetika, kterou vyvinuli američtí filmoví maskéři a make-up artisté, NARS, DIOR, MAC, Estée Lauder, Kryolan, Make Up For Ever, aj. Podstatné je pro mě, jak se s produkty pracuje a čím jsou prospěšné. 

 

Trendy pro letošní svatební sezónu jsou dané. Jak je to s trendy ve vizážistice, řídíte se jimi?

Při mé práci musím být seznámena s tím, co je trendy. Ať už se jedná o líčení nebo účes. Trendy beru v úvahu, ale svoje představy vždy konzultuji s klientkou.

(pozn. Villy Hrdlička: O svatebních trendech pro rok 2020 se dočtete ZDE.)

Vizážistka Alexandra Frycová - Villa Hrdlička
Foto: archiv Alexandry Frycové

 

Je u Vás možné pořídit si i nějakou kosmetiku a péči o pleť?

V současné době se prodeji kosmetiky nevěnuji. Nepokládám se totiž ani za dealera ani za prodejce zboží. Možná se to ale v některém období mé práce změní, nevylučuji to…

 

Kde konkrétně klienty líčíte? Jaké bylo nejzajímavější místo, kde jste kdy pracovala?

Dříve jsem dojížděla do ateliérů fotografů, do hotelů, v jejichž pokojích se klientky nechávaly fotit, do kadeřnických studií, na místa konání svateb i ke klientkám domů. Po 3 letech jsem jsem zatoužila posunout se a poskytnout klientům jiný servis. Splnila jsem si sen a otevřela jsem vlastní profesionální make-up studio. Je navrženo tak, aby se v něm klienti cítili příjemně a uvolněně. A aby zároveň splňovalo ideální podmínky pro mou práci.

Vizážistka Alexandra Frycová - Villa Hrdlička
Foto: archiv Alexandry Frycové


Top pracovním místem byla přehlídka české módní návrhářky Tatiany Kovaříkové, která se konala v bývalém klášteře. Líčila jsem i samotnou Tatianu. Když už jsem se dostala k celebritám, tak na jiné významné přehlídce jsem líčila MISS 2015 Nikol Švantnerovou a na focení pro magazín Aleše Lehkého i s manželkou.
    

Jak probíhá spolupráce s klienty – ví přesně, co od Vás chtějí nebo si nechávají poradit? 

Každý klient je pro mě individuální, významnou a jedinečnou bytostí. Naše spolupráce se vždy nese v příjemném a přátelském duchu. Jsme totiž na jedné lodi, protože si oba přejeme, aby klient na akci zazářil a sklidil obdiv okolí. A aby se sám sobě líbil.

Někteří mají jasnou představu, jiní mi naprosto důvěřují a nechávají volnou ruku. Během příprav a konzultací se vždy zajímám o podrobnosti události. V jakém duchu bude celá akce probíhat, jak by klient rád vypadal, do čeho se oblékne, jaké bude mít doplňky… Vše prokonzultujeme do nejmenších detailů tak, aby se klient cítil skvěle.

Vizážistka Alexandra Frycová - Villa Hrdlička
Foto: archiv Alexandry Frycové
Vizážistka Alexandra Frycová - Villa Hrdlička
Foto: archiv Alexandry Frycové

    

Kde berete inspiraci pro svou práci? Procházíte nějakým průběžným vzděláváním? 

Ráda sleduji práci předních českých i světových make-up artistek, beauty blogerek i modelek. Zajímám se i o práci fotografů. Prohlížím si jejich práce, nalíčené celebrity a modelky. Také jsem v kontaktu s kolegyněmi z oboru. Povídáme si o plánech, pracovních zážitcích a zkušenostech. Navzájem si práci hodnotíme. Zpětná vazba je totiž důležitá.

V roce 2017 jsem prošla nejobsáhlejším make-up studiem pro profesionální vizážisty. Až do současnosti jsem už absolvovala 13 odborných kurzů. Člověk není nikdy hotov, a proto do budoucna plánuji kurzy, díky nimž bych se mohla na svém zkušenostním žebříčku posunout zas o něco výš.
     

Vybavíte si klienta, na kterého jen tak nezapomenete? 

To je zajímavá otázka… Přiznám se, že bych z toho počtu, se kterým jsem už spolupracovala, nemohla vybrat jednoho jediného. U klientů mám mnohdy pocit, že jsme kamarádi, jak jsou skvělí a jak spolupráce probíhá. Ráda se s nimi shledávám u různých příležitostí a před různými událostmi, na které je připravuji.  Klientům při práci vstupuji do jejich osobní zóny. Někteří se mi duševně otevřou a já si jejich důvěry moc vážím. Máme krásné vztahy a i to je to, co mám na své práci tak ráda.

Měla jsem i jednu klientku, která zřejmě neměla důvěru ve mě ani mé schopnosti a zkušenosti. Během práce měla tendenci mě proškolovat, jak mám držet štětce, jak mám kroužit štětcem ve stínech atp.  Naštěstí jsme si své rozdílné představy sdělily, ve spolupráci nepokračovaly a rozloučily se v dobrém. Díky tomu jsme se vyvarovaly i budoucímu stresu, tlaku a případným neshodám. Dopadlo to dobře pro nás obě. Pro mě to byla dobrá a nezapomenutelná zkušenost. Člověk si uvědomí, že říci v určitém okamžiku s pokorou ‘NE’ není nic špatného.

 

Jak se o Vás klienti dozvídají?

V současnosti je to na základě mého pracovního profilu na Facebooku a Instagramu, kde s nimi komunikuji, vkládám výsledky své práce, nabízím termíny atd. Dále mne kontaktují na základě kladných doporučení od mých klientů, doporučení fotografů a kadeřníků, s nimiž spolupracuji.

Vizážistka Alexandra Frycová - Villa Hrdlička
Foto: archiv Alexandry Frycové

 

Jak jste se k práci vizážistky vlastně dostala a jak probíhala Vaše pracovní cesta?

Jsem narozená ve znamení ryb a ty rády pečují o okruh lidí kolem sebe. Jsou šťastné, když jsou lidé kolem nich šťastní. A mají cit pro umění. Vizážistika je mým splněným snem, propojením toho všeho – práce s lidmi, péče o ně a zároveň umění (techniky líčení, kolorování barev).

Všechno to začalo už v dětství… Moje maminka o sebe vždy pečovala. U ní jsem se naučila, že i žena vytížená prací, domácností a péčí o 5ti člennou rodinu, si může najít čas na svůj vzhled. Na střední škole jsem líčila kamarádky kolem sebe, když šly na rande nebo na ples. Když mi bylo 26, uvědomila jsem si, že mě naplňuje pocit, že je někomu se mnou dobře. Baví mě vykouzlit lidem lepší náladu a  úsměv, zkrátka jim udělat hezčí den. A k mé pracovní cestě uvedu oblíbené citáty. Dokonale ji totiž vystihují… Martin Janoušek:„Vytrvalost je cesta k vítězství.“ Emma Hart:„Je dobré si připomenout, kde jsi byl, abys mohl vidět, jaký kus cesty jsi v životě udělal.“

Vizážistka Alexandra Frycová - Villa Hrdlička
Foto: archiv Alexandry Frycové

Pracujete i sama na sobě? Jak vypadá Vaše péče o sebe, než opustíte domov?

Ano, v mé profesi je nutností dbát na svůj  vzhled. Záleží ale také na tom, kdy a kam jdu. Pokud mám den volna, nechávám pleť odpočinout. Živí mě a zaslouží si taky “day OFF”. Pokud jdu do práce nebo na pracovní schůzku, věnuji dennímu make-upu a úpravě vlasů cca 15 minut. Což učím i ženy během vizážistických konzultací. Je dobré znát svoji pleť a mít dobré produkty. A taky přesně vědět, kolik a kam kterého produktu nanést. Znáte to, je to jako s jazykem. Znáte-li slovíčka, můžete plynule hovořit.

Pokud jdu na ples, večeři nebo jinou významnější akci, dokážu make-upu věnovat dost času. Na focení i 2,5 hodiny.

 

Na svou svatbu či slavnostní příležitosti se připravujete Vy sama nebo si necháváte pomoci kolegy z oboru?

Vdávala jsem se v červenci 2018 a líčila jsem se sama, jako to dělám na každou příležitost. Svůj obličej znám totiž nejlépe a většinou přesně vím, jak chci vypadat.

 

Jak se Vám pracovalo ve Ville Hrdlička?

Ve Ville Hrdlička jsem měla příležitost líčit na několika akcích. Atmosféra budovy je osobitá. Vždy se zde sešli milí lidé, kteří se snaží svoji práci vykonávat dobře. Ráda vzpomínám.

 

Sašo, moc Vám děkujeme za Váš čas a za příjemný a otevřený rozhovor.

Já děkuji Vám. Ať se Vám daří ve všech směrech!