Velká svatba, velké veselí

Hlásíme se potřetí, tentokrát s recepturou na velkou svatbu. Víte, že se chcete vzít? Jste si jisti, že chcete mít na svatbě všechny své příbuzné i kamarády? A tušíte, že k velkému svatebnímu ceremoniálu potřebujete nutnou dávku organizačního talentu anebo šikovnou pomoc? Jsme tu opět pro vás, abyste na nic nezapomněli.

 

Svatební den ve velkém

Velká veselice nerovná se velké starosti, ale hlavně radosti. Ano, může se stát, že bude potřeba vyjít vstříc většímu množství lidí. Ale třeba taky ne. Takové zvláštní nároky může mít i pár hostů na malé svatbě. Takže se nebojte, chce to jen všechno správně vymyslet a naplánovat. Případně pověřit ty správné lidi, aby vám s tím pomohli.

Za velkou svatbu považujme ceremonii, které se účastní víc než 30 lidí. Je třeba myslet na transport, ubytování, zasedací pořádek a harmonogram celé akce. O těchto náležitostech byste měli dát všem včas vědět, aby svatební den proběhl hladce.

Na co myslet především

Malá, střední i velká svatba mají společné jmenovatele. Jedním z nich je termín svatby a s ním spojené místo pro obřad, které je třeba rezervovat. U velké svatby je zapotřebí myslet na to, aby se na vámi vybrané místo vešli všichni svatební hosté.

Dalším společným jmenovatelem je volba svědků a svatebních hostů. Pokud budete zvát svatebčany nejdříve osobně, stačí rozeslat svatební oznámení měsíc před svatbou. Pokud je ale svatební oznámení prvním ohlášením vaší svatby, udělejte to alespoň dva měsíce před obřadem, aby si všichni stihli udělat volno.

Svatební oznámení mohou obsahovat informace o dress codu. Hodí se, pokud máte svatbu na určité téma anebo ji chcete ladit do jedné barvy. Přiložit můžete i kartičky s pozváním ke stolu, případně listinu se svatebním menu, s programem svatby a úkoly pro svatebčany. Když budou všechny informace oznámeny s předstihem, pomůžete si tak v organizaci. Můžete přiložit i popis cesty na obřad a hostinu. Eventuálně přihodit odpovědní kartičku, abyste věděli, kdo dorazí.

 

Zlepšovák v podobě svatebního webu

Pokud nemáte svatebního koordinátora, doporučujeme založení svatebních webových stránek. Tam můžete zopakovat informace z pozvánek – popis cesty, svatební menu a program svatby. A navíc můžete připsat seznam darů, které si dopředu vyberete. U velké svatby se hodí darovat finanční obnosy, které pak z části pokryjí výdaje na váš den D. Pro takové účely můžete vyrobit či vybrat krabici, do které budou hosté na svatbě házet obálky s blahopřáním a případným finančním darem.

Alespoň dva týdny před svatbou myslete na návštěvu matriky. Co k tomu potřebujete, domluvte dopředu s matrikářem.

 

Co k jídlu, zábavě a na sebe?

Svatební menu vybírejte pečlivě, aby bylo lahodné a vhodné pro většinu hostů. Pokud víte, že jsou někteří z nich vegetariáni, měli byste na ně myslet také. Nezapomeňte na ozdobení svatební tabule a sestavení zasedacího pořádku. Může ho mít u sebe váš svatební koordinátor, který dá na místě vše do pořádku. Zaručeně vám pomohou dopředu vyrobené cedulky se jmény na stůl. Jména vašich blízkých můžete umístit ale i na svíčky či jiné dekorace na stole.

U velké svatby následuje po slavnostním obědě zábava. Ta je doprovázena různými doprovodnými aktivitami. Jednou z nich je rautové občerstvení, jehož skladba by měla být různorodá a dostatečná. K rautu můžete připojit i zábavný program ve formě kouzelníka, předtančení profesionálními tanečníky, barmanskou show apod. Fantazii se meze nekladou. Každý volí to, co je mu blízké a pobaví tím své hosty.

O tom, že je třeba myslet na svatební prstýnky, výběr hudby pro obřad i následnou zábavu, fotografa a kameramana, jsme už v článcích psali. Myslet byste měli na květinu pro nevěstu a její malou napodobeninu pro ženicha. Květina se hodí i pro svědkyni, případně pro maminku nevěsty (pokud chcete, tak i pro tu ženichovu). Květiny mohou být v barvě svatby a využít se dají i jako dekorace na svatební tabuli.

Nezapomeňte si vybrat včas svatební šaty včetně doplňků. No a pokud se chce nevěsta nechat hýčkat odborníkem, doporučujeme zarezervovat vizážistu, který se postará o účes a nalíčení.

Cestou necestou, za mou nevěstou

Velká svatba se většinou neobejde bez svatební kolony. Vymyslete, kde a jak auta ozdobíte a v jakém pořadí pojedete. Nezapomeňte všem předat plán cesty. No a pokud za vámi přijedou lidé z daleka anebo se berete jinde, než je váš domov, měli byste pro své hosty domluvit dopředu ubytování.

Pokud neupeče svatební dort někdo z vašich blízkých, nechte si ho vyrobit. A nezapomeňte na výslužku pro svatebčany. Budou to koláčky, domácí marmelády či jiný upomínkový předmět? Ať to či ono, stanovte si, kdo a kdy je bude předávat.

Velká svatba není žádná věda. Jde o pečlivě namíchané ingredience, které se společně uvaří. Pokud byste se svatebním vařením potřebovali pomoci, obraťte se na nás. Po domluvě lze u nás některé služby zajistit, třeba výzdoba nebo vypuštění holubic. Přejeme krásný čas u plánování vaší svatby!

Že není velká svatba nic pro vás? Nevadí. ZDE si přečtěte o svatbě malé a TADY je článek o středních svatbách.